ReseMagazinet Nr 285 November 2025
Res med fötterna
Vandring i norska Rondane ● Gå Menorca runt ● Världens bästa resmål för vandringsleder ● 20 mest promenadvänliga städerna
Vandringen till Santiago slutförd ● Vietnam - Kuba ● Hur man avgiftar sig digitalt ● Skynda till Albanien ● Blött Hoi An
Opålitliga Google Maps ● Månadens tips: Koll på AI ● Undvik bankomatavgifter ● Rapport från Bokmässan 2025
NYA NOTISER
Tåget 200 år. London - varning! Boardingkort upphör. Brommaflyg till Gotland. Roadtrip Katalonien.
Spanska fortkörningsböter. Europas största kryssningsterminal. Främsta lyxen på semestern.
Kiwi fixar magen. Frida Kahlo. Solenergin överlägsen. Jorden på akuten. FN 80 år.
Hej!
Nödvändigheten av att promenera någon annan stans
Nu har vi rejält mycket på fötterna om vandring och promenader som reseform på Budgetres.se.
Regelbundet återkommer vi med nya restips kring detta i ReseMagazinet. Inte så konstigt.
Det här är i mycket en av de absolut bästa sätten att resa på och att få se saker och ting på bästa sätt.
Det är nödvändigt också för att du ska kunna komma verkligheten närmare. Enkelt och i allra högsta grad budget.
Under åren med Budgetres.se har vår guide om Pilgrimsvandringen El Camino varit bland det mest lästa. Här har vi också
tydligt visat att den här reseupplevelsen är en av de billigaste resorna du kan göra.
Mycket nytta och nöje med novembernumret önskar vi alla läsare!
Hör av dig på info@budgetres.se
Vinjett från Ulvön, Höga Kusten. Känt för sin surströmming. Läs mer i RM nr 283. Foto: Budgetres
En speciell upplevelse
Vandring i norska Rondane
Reportage av Ulf Söderberg
Att vandra när höstens färger formar om landskapet är en speciell upplevelse.
De gröna fjällhedarna och myrarna skiftar från olika nyanser i grönt till intensivt rött och brunt.
Människans litenhet blir tydlig när stigen slingrar sig mellan toppar som reser sig över 2000 meter i Rondane.
För många norrmän är Rondane själva sinnebilden av fjellheimen – ett landskap av stillhet,
karghet och tidlöshet som präglat både diktare och konstnärer.
I den här nya reseberättelsen får du följa på en 5-dagars vandring till fjällområdet.
Rondane är Norges första nationalpark, inrättad 1962 och senare utvidgad till nästan 1 000 km²
och fjällområdet lockar i dag tusentals vandrare varje år.
Menorca runt
En historisk led på charmig ö
Camí de Cavalls är en vandring på Menorca längs GR 223, en 185 km lång stig som följer Menorcas kust. Den medeltida "Häststigen" har 20 korta etapper, var och en mellan 5 och 14 km. Du kan anpassa din vandring efter lämpliga stopp. Gå hela leden eller välj några etapper.
Varför inte halva vägen (ca 9 mil), norra eller södra kusten från Mahon/Maó) till Ciutadella?
En vecka, med marginal.
Den historiska leden blev offentlig och restaurerad 2011.
> Utforska: Officiell hemsida - De 20 etapperna - all info
> GR 223 - Gratis guidebok, kartor m.m.
> Wiki - Historia, info om etapperna m.m.
> Karta > Interaktiv karta med info under vägen
> Gå, spring eller cykla med arrangör
Vandring på Budgetres.se
Under rubriken Resor hittar du restips och inspiration om vandringar och promenader
- En hel värld att upptäcka på så många fantastiska sätt genom att förflytta sig till fots.
Resformen passar nästan alla. Du behöver inte vara speciellt tränad. Bara lite förberedd.
Vi visar allt från stadsvandringar till traditionella vandringsäventyr. - Vandringsreportage
- Vi rekommenderar - land för land
- Stadsvandringar, gratisvandringar, organiserade vandringar, FWT...
- MiniGuide El Camino - mest lästa på Budgetres i många år.
Världens bästa resmål för vandringsleder – har över 300 natursköna att utforska
Enligt Sports Shoes fick Rio de Janeiro bäst betyg av 180 städer över hela världen för vandring.
Studien utvärderade det totala antalet vandringsleder, deras popularitet och den genomsnittliga recensionen av lederna, baserat på data från AllTrails. Allt enligt ett reportage av resetidningen T+L.
" Vandringslederna erbjuder lite av allt: strandutsikt, vattenfall och bergsvandringar. Med nationalparker, regnskog och strandstigar kan du tillbringa en hel vecka i staden utan att få slut på nya vandringsmöjligheter att utforska."
Budgetres provade vandring ovanför staden för några år sen. Här fanns panoramautsikt över en av världens vackraste städer. Från bergen här startade
paraflygningar.
> Läs mer
De 20 mest promenadvänliga städerna i världen
De allra flera finns i Europa
I en nyligen genomförd studie har forskare från Sony Computer Science Laboratories försökt fastställa vilka städer i världen som är mest promenadvänliga, genom att analyserade över 10 000 städer baserat på genomsnittligt gångavstånd till service och samlingsplatser som sjukhus och restauranger.
● De 20 mest promenadvänliga städerna i världen ligger i Europa.
● Endast 5 icke-europeiska städer finns i Japan, Taiwan och Nepal – bland de 50 bästa.
● På plats 53, Vancouver, är den första av bara fem nordamerikanska städer på listan.
● På plats 70, Boston, är den mest promenadvänliga i USA.
DE 20 BÄSTA
1. Milano 2. Köpenhamn 3.Turin 4. Dublin 5. Lyon 6. München 7. Paris 8. Marseille 9. Genua 10. Edinburgh
11. Berlin 12. Wien 13. Sankt Petersburg 14. Bilbao 15. Bordeaux 16. Minsk 17. Stuttgart 18. Lille 19. Barcelona 20. Oslo
BÄSTA TURISTAVSTÅND
Reseföretaget Tourlane har gjort en studie som undersöker gångavståndet mellan de fem största attraktionerna i större städer runt om i världen.
1. Florens 2. Venedig 3. Riga 4. Aten 5. Hamburg 6. Edinburgh, Madrid och Porto
7. Tallinn och Stockholm 8. Rom 9. Washington 10. Chicago och Sydney
Budgetres egen forskning visar att det mest intressanta på varje stadsbesök, är som regel samlat inom ett gångbart område (centrum).
I några städer kan det finnas två mer intressanta områden (i riktigt stora städer finns det fler) och då med bra lokala transportförbindelser emellan.
Budgetres MiniGuider ger dig besked.
Intervju
Vandringen till Santiago slutfördes utan problem
Samtal med Jerry Pull efter att han fullföljt hela sträckan. Fortsättning på samtalet i nr 275 januari 2025.
- Efter din tidigare vandring som fick avbrytas på grund av överansträngt ben, har du nu avverkat resterande 40 mil till Santiago. Hur kändes det nu?
- Precis, jag startade i Sahagun och vandrade den andra halvan av Camino Francés till Santiago. Denna gång valde jag rymliga och superlätta vandringsskor och tog det försiktigt de första dagarna, inte mer än 20-25 km. Det fungerade utmärkt, jag hade inga problem med ben och fötter.
- Du gick ensam. Fick du mycket sällskap på vägen?
- Ja, jag gick ensam och det är väldigt trevligt för man får så många fina möten på vägen då. Första dagarna när jag tog det lugnare hamnade jag av tillfällighet i samma sovsal som ett osannolikt gäng som bestod av tre pensionerade spanska bröder som varit poliser som inte kunde någon engelska, ett ungt arbetslöst par från England, en äldre kanadensisk kvinna, en medelålders tyska och en italienare. De vandrade inte tillsammans men bodde alltid på samma härbärge. Med dem tillbringade jag ett par kvällar, både på restaurang och med matlagning på härbärgen. Sista veckan när jag gick lite längre sträckor träffade jag två katalaner från Girona som jag vandrade med ända in till Santiago.
- Hur tyckte du denna delen var att gå i jämförelse med den förra?
- Mycket fint och vackert nästan hela tiden. Som vanligt är sträckorna in och ut ur större städer (tex Leon) tråkiga och det är några sträckor som går längs större vägar som inte är så kul. Hela sträckan från Ponferrada till Santiago minns jag som underbar.
- Hur upplevde du antalet vandrare. Var det många fler här och hur var det att få plats på härbärgena?
- Naturligtvis är det mer vandrare i slutet på Caminon, speciellt de sista 10 milen men jag vandrade off season och tyckte inte att det var några problem.
Jag bokade inget i förväg och hade inga problem att få plats på härbärgen.
- Beskriv känslan att ha nått målet.
- Härlig känsla! Men samtidigt en viss sorg att det redan är över. Livet är ju så lätt på Caminon: Vandra, äta, tvätta kläder, sova. Ett bekymmersfritt liv!
- Du har fått mersmak och nyligen gått en del av pilgrimsleden från Porto på den portugisiska leden. Intryck mot i Spanien?
- Jo, jag har precis gått från Porto till Valeca vid spanska gränsen. Jag gick tillsammans med min fru och våra bästa vänner.
Det var mycket trevligt, men annorlunda på så sätt att man inte får lika många möten som man får när man går ensam. Vi valde att gå Camino litoral
som följer kustlinjen. Vi tyckte alla att det var härligt med utsikten över havet hela tiden och känna dess närhet med alla dofter. Vandringen var väldigt enkel. Nackdelen är att man missar många av de mindre byarna som ligger en bit från kusten. Upplevelsen hade säkert blivit helt annorlunda om vi valt någon av de två andra lederna från Porto till spanska gränsen (Costal och Tradicional).
- Slutligen, efter att du gått klart den portugisiska sista biten, finns det fler lockande vandringsmål?
- Ja, det finns massor av Caminos som verkar spännande tex Norte, Via de la Plata, Primitivo och Mozarab. Går allt som planerat så blir det ett par veckor Camino i april, men vilken det blir är ännu inte bestämt.
- Vi lär få återkomma. Buen Camino igen!
Den största resan är inåt
MER: > MiniGuide El Camino - Allt om Pilgrimsleden. Läs och lär om fler erfarenheter på Världens mest populära vandringsled.
Vandring kan hjälpa
Hur man avgiftar sig digitalt ♥
Förbättrat din mentala hälsa och ökat din produktivitet
Det finns digitala detox-retreater, som kan hjälpa till.
Men ett av de bästa sätten att komma ur sitt beroende (som du kanske inte vill erkänna) kan vara en resa utan uppkoppling.
Du får fullt upp med annat att stå med, om du gör en riktigt intressant resa, på egen hand.
BRA I NÖDSITUATIONER
Att använda mobilen överhuvudtaget under en resa är onödigt och dumt. Det säger resefokuserade resenärer. Inte alls nödvändigt praktiskt faktiskt, om det inte är en nödsituation.
Det är bättre du försöker agera själv, än konsulterar digitalt i alla upptänkliga sammanhang. Större närvaro.
Vem vill du resa med? Dig själv, med en partner – eller din mobil?
SE UPP FÖR REAKTION
En del föreslår vandringar under några dagar, som en bra metod. Varför inte börja träna med en mobilfri söndagspromenad?
Men se upp! Det kan inträffa en förlust av glädje i allt du brukade älska. Känt som anhedoni.
> Här får du tips på 8 episka digitala detox-retreater. På platser i Spanien, Portugal, Bali, Peru, Indien…
LÅT BARNEN FÅ MOBILFRIARE RESOR
7 av 10 lågstadiebarn i Sverige har en egen smartphone enligt Internetstiftelsen.
Allt fler föräldrar går samman för att styra upp den digitala uppväxten mot beroendet för sina barn och allt fler länder sätter en gräns vid 13/16 år
som t.ex. Frankrike, Australien.
Förbud mot mobiler i skolan gäller i allt fler länder t.ex. Brasilien, Belgien. Mobil mobbing, distraktion m.m. är några av många skäl.
Och hur föräldrarna gör, påverkar barnen…
Notiser - resvägar
TÅG
Tåget 200 år
1825 rullade det första passagerartåget genom den engelska landsbygden. Sen har det gått upp...och ner.
Tågens tid är över. De funkar inte längre. Andra färdsätt är överlägsna. Om detta kåserar Staffan Heimersson i Expressen.
Vad som blir kvar är: 1. Pendeltågen 2. Höghastighetståg i tätbebyggda länder där det lönar sig 3. Lyxtåg för turister.
Resten går bort och hamnar i historien bland skrivmaskiner och tjock-TV.
Läs mer om Staffan Heimersson och hans senaste bok längre ner.
● Nattåget kan räddas
Det tyska bolaget RDC Deutschland Group planerar att ta över trafiken mellan Stockholm–Hamburg–Berlin
när SJ lämnar. Det nya upplägget kan bli mer begränsat än dagens trafik.
● Svårt att hålla tiden
SJ har haft över 21 000 försenade tåg hittills i år, vilket motsvarar nästan vart tredje tåg. > Mer
Senaste: Resenärer missade att ansöka om ersättning för förseningar i tågtrafiken, vilket SJ sparade nära
100 miljoner kronor på 2024 på, visar en analys från techbolaget Klimra.
FLYG
Nej till boardingkort i papper - visa upp mobilen
Dyrt om du missar
Traditionella pappersboardingkort är på väg bort. Från och med den 12 november slutar Ryanair att acceptera pappersboardingkort. Nu behövs deras officiella app för att få den digitala versionen. Du behöver alltså ha en mobil för att kunna flyga. Detta kan mycket väl följas av andra flygbolag. Av kostnads- och miljöskäl.
Om du inte checkar in online upp till två timmar före din avgångstid hos Ryanair, kan du checka in på flygplatsen upp till 40 minuter före avgång med en avgift på 55 euro. Kan bli dyrare än flygresan.
Men... alla flygplatser som Marocko och Tunisien accepterar inte digitala boardingkort än. Se hos Ryanair
● Norse - nya lågprislinjer från Sverige
Norska lågkostflygbolaget har startat ny linje Arlanda - Bangkok under vintern. Tidigare flög man hit från Oslo. Snart blir det även till Phuket. Bolaget siktar på lönsamhet 2025. > Norse
● Dublin Airport - vätskor är okej
Dublin Airport är en i raden av många att lätta på säkerhetsgränsen för vätskor i handbagaget.
100 ml-regeln för handbagage har gällt världen över sedan 2006. Nu gäller behållare med vätskor, aerosoler och geler (LAG) på upp till två liter som kan förvaras var som helst i handbagaget. MER: The Independent
● Prisvärt direkt till Indien
Trevliga direktpriser blev det med direktflyg från Köpenhamn med lågprisflyget IndiGo, som vi rapporterat om tidigare om nya linjen. På Budgetres Boka flyg (här får du direkt jämförelserna) såg vi när vi jämförde viss dag, att Trip.com hade det lägsta priset. Det är som alltid bra att ha viss framförhållning, jämföra och även använda prisbevakning. Vi har testat bolaget i Indien och det var utmärkt.
TIPS: Jämför Arlanda m.fl. IndiGo har flera internationella kombinationer. Mer: Budgetres MiniGuide Indien
● Brommaflyg till Gotland
Premiär: 26 oktober 2025. Fyra tur- och retur avgångar på vardagar. En tur på lördagar
Två turer på söndagar. Flygplan: ATR 42, 48 säten (hyrt av estniska NyxAir)
Flyget kom till för att båt och nuvarande flyg med enbart SAS, efter övertagandet av BRA flyg, är så dyra. Men förståsigpåarna tror inte på lång livslängd för uppstickaren. Planet är för gammalt och det kan bli kostsamt att driva.
Vi tänker osökt på Korsika, som har samma problem. Dyrt med öar. Jämför förbindelserna innan du bestämmer dig. > Brommaflyg
BIL
● Grand Tour of Catalonia - Upplev en del av Spanien på härliga vägar
En cirkulär roadtrip på 150 mil, som och köras hela vägen på 13 dagar, eller delas upp i sektioner.
5 etapper på natursköna vägar som väver samman konst, historia, gastronomi, landskap, människor och traditioner i ett område inbäddat mellan Medelhavet och Pyrenéerna.
Med höjdpunkter som: Barcelona, Montserrat, Penedes, Tarragona, El Priorat, småbyar...
Konst, vinområden, arkitektur, natur, vandringsmöjligheter...
> Här all info - detaljerade beskivningar för varje etapp. Restips.
● Vad betyder vägskylten?
Betyder att lifta är inte är tillåtet i detta område.
Det är tillåtet att lifta i 44 stater över hela USA, men olagligt i Nevada, New Jersey,
Pennsylvania, Utah och Wyoming.
I vissa länder är det vanligt med liftning, som ett sätt att hjälpa varandra som t.ex. Turkiet eller Kuba.
Veta mer: Kolla Hitchwiki - liftarsidan.
● Spanska forkörningsböter för turister
15 % (14,2 miljoner) av de internationella besökarna till Spanien 2024 anlände med bil.
Den spanska polisen använder ett elektroniskt EU-hjälpmedel, för att identifiera och lokalisera överträdare med hjälp av deras registreringsskyltar. Totalt 190 188 böter till europeiska förare blev resultatet under 2024, i stort alla för fortkörningsöverträdelser som upptäcktes med radar. Flest böter fick franska, portugisiska och tyska förare. Sämst betalare var italienare, polacker och rumäner.
● Roadtrip Europa. Missa inte reportage på Budgetres.se med bil till spännande platser på vägar genom Europa.
Mer kommer i nästa nummer.
BÅT
Inte budget
● Europas största kryssningsterminal har öppnat
Den nya kryssningsterminalen i hamnen i Las Palmas (Gran Canaria) har öppnat. Hur blir det nu framöver för den trevliga staden att hantera horder av regelbundna snabbesökare?
● Absurda nivåer av lyxutsläpp
Drygt tre timmars resande med den svenska privata lyxkryssaren Octopus motsvarar en genomsnittlig svensks totala klimatpåverkan under ett helt år. Dagens ETC har kartlagt tre av de största lyxyachterna som ägs av svenskar.
Försäljning av yachter under 2025 var den bästa på tre år.
HÄSTDROTSKA
● Malaga
Turistattraktionen att ta en tur med häst och vagn i Malaga har upphört.
Djurvännerna gläds.
LOGI
Kerala, södra Indien. Foto: Budgetres > Fler foton
● FRÄMSTA LYXEN PÅ SEMESTERRESAN
Havsutsikt är största lyxen för svenskarna enligt en undersökning från TUI.
Före både pool och all inclusive. Balkong var nummer två.
Du kan jämföra priser för rum med balkong med havsutsikt på Boka logi på Budgetres.se
Havsutsikt brukar vara dyrare, men bokar du rätt kan det bli till ett lägre pris än om du bara chansbokar.
Amsterdam - ännu dyrare för besökare
Staden höjde sin turistskatt på hotellövernattningar kraftigt 1 januari 2020 och införde en fast avgift på
3 euro per natt för att motverka överturism.
Nu höjs hotellmomsen 1/1 2026 från 9 % till 21 %. Gäller även vid förskottsbokning.
Bostadspriserna ökade kraftigt i Europa mellan 2014 och 2024 - en del beror på turism
På 10 år steg priserna i snitt ca 50 %.
Med över 200 % för Ungern, Litauen, Tjeckien, Portugal, Estland, Bulgarien och Polen.
Portugal är bland de värsta. Bostäderna är övervärderade med omkring 35 %. Stor orsak bl.a. turismen och korttidsuthyrningarna, med stört påverkan här. > MER
PLATSER
● Mexiko - positiva framsteg - mest populära resmål
Hela13,4 miljoner färre människor levde i fattigdom 2024 än 2018 – en minskning med 26 % på sex år – enligt en nyligen släppt rapport från landets statistikbyrå. Många ekonomer tillskriver framstegen en rad sociala välfärdsreformer.
> Läs om Mexiko, som ett fantastiskt resmål på Budgetres MiniGuider om Mexiko.
SENASTE: Mexiko tillhör de destinationer som ökar mest i popularitet inför 2026 (+ 1000 %). Enligt Hotels.com
● Tanzania - ny inreseavgift
Från den 1 november inför Tanzania en ny skatt för alla resenärer som reser in i landet med flyg, vid en tidpunkt då landet upplever en turismboom. Avgiften är 45 dollar för enkelbiljetter och 90 dollar för tur- och returbiljetter, som debiteras direkt vid biljettköpet. Barn under två år är undantagna.
● Nytt Frida Kahlo museum i Mexico City
Museo Casa Kahlo, även känt som Casa Roja, öppnade den 27 september 2025 i stadsdelen Coyoacán intill det berömda Blå huset, som drar så många turister att du måste boka veckor i förväg.
Detta nya fördjupar sig i hennes tidiga år. MER: Budgetres MiniGuide Mexico City.
● Valencia efter översvämningskatastrofen
Nu nära det normala för turism igen och det är italienare som numera dominerar.
Efter brittiska, nederländska och tyska besökare. > MER
Bild: Budgetres
● VARNING!
London har blivit världens telefonstöldhuvudstad. Se upp! Det är enkelt att bli av med telefonen här.
Organiserade nätverk stjäl tiotusentals telefoner varje år och skickar dem utomlands för enorma vinster.
Ca 80 000 telefoner stals i den brittiska huvudstaden 2024. En hel del försvinner till Kina. > MER
- Miniguide London bland Topp 5 mest lästa i oktober. Se mer nedan.
MAT OCH DRYCK
● Vinlandet Thailand
Vi har lagt in en ny färsk artikel om vin i Thailand, som tillägg till tidigare, efter eget besök.
Om du inte prövat, är det hög tid. På plats där, på en charmig vingård.
> Läs på Budgetres MiniGuide Thailand
● Kiwi - fixar hård mage
Kiwi är den första frukten i världen som fått officiell hälsostämpel av EU-kommissionen.
Kiwin “bidrar till en normal tarmfunktion genom att öka frekvensen av tarmrörelser” tack vare enzymet actinidin och högt fiberinnehåll. Många lider av kronisk förstoppning och ca 2-3 färska kiwi (200 g) om dagen vid dålig mage, kan göra susen. Samtidigt får du i dig en himla massa nyttiga C-vitaminer. > MER
Alternativ: Åtta till tio katrinplommon. Men inte lika gott och nyttigt.
● Hänger du med?
I Italien finns det över 350 officiellt erkända pastasorter.
I Peru växer fler än 4 000 potatissorter i Anderna.
FRISKARE PLANET
Hinner vi?
● Solenergi överlägsen
Juni 2025 var den första månaden i historien då solenergi var den huvudsakliga källan till elproduktion i EU och stod för 22 % av energimixen.
Solenergins boom beror på att den är billig, enkel att installera och snabb att skala upp.
”En solcellspark kan utvecklas på ett år – jämfört med minst fem år för vindkraft och minst tio för kärnkraft” > MER
● Pakistans solenergiboom
Pakistan solenergisatsning har ökat explotionsartat till att stå för nästan en femtedel av all energi
inom bara några år.
● Jorden på akuten
Prognosen är dålig. Patienten dör. Utsläppen mäste minska snabbt.
Den första av klimatets "tippningspunkter” har passerats. Merparten av korallreven i varma vatten kommer sannorlikt att dö för alltid med nuvarande nivå av uppvärmning.
En fjärdedel av allt marint liv bor på eller runt koraller.
I Sverige har korallerna minskat kraftigt. Nu försöker man rädda i Kosterhavet med konstgjorda rev.
> MER
”Låt oss erkänna att vi misslyckats”
- Nedslående besked inför klimatmötet i Belém, Brasilien i november från FN:s generalsekreterare António Guterres
● Ännu sämre luft i New Delhi
Luftföroreningarna i New Delhi nådde en femårshögsta nivå i oktober.
Festfyrverkerier och jordbruksbränder omslöt staden i en giftig dimma,
20 gånger högre än de nivåer som Världshälsoorganisationen anser vara hälsosamma.
MER: Upptäck Indiens alla sidor med Budgetres MiniGuider Indien
VÄRLDEN
● Sverige - några siffror
- Fler mördades på 80-talet än i dag. Då ca 150 per år, jämfört med cirka 100 nu. Trots större befolkning.
- Den globala medellivslängden inkl. Sveriges, har ökat med drygt ett decennium sedan 1980.
● FN 80 år
Förenta nationerna (FN) grundades 1945 för att skapa en fredligare värld efter andra världskriget.
Läs om tiden med FN i en ny analys från Utrikesmagasinet > FN 80 år: I kris när det behövs som mest
DITT STÖD BEHÖVS
Bara genom dig når vi nya läsare
Hjälp till
Ge bort en gratis prenumeration idag
Till läsare i Norge, Skåne, Östersund, Borås, Gotland m.fl. platser
ReseMagazinet Extra - oberoende resenyheter
GRATIS HELA 2026 - 12 NUMMER
Bläddra fram bilder från Bokmässan. Foton: Budgetres
BOKMÄSSAN 2025
Budgetres var där
Vi var där tidigt. Bokmässan vaknade upp så sakta. Var det fel dag att besöka? Det kändes inte som det brukade.
Mer än vanligt med läromedel, skola, bibliotek. Mindre montrar och aktivitet i Yttrandefrihetsavdelningen, som låg lite vid sidan
av, där Internationella scenen brukade vara. De ideella har mindre plats, men en stor dekal i taket säger att här är "Globala torget".
Den som söker reselitteratur eller böcker om länder får leta länge.
Men, seminarierna imponerar.
"Det nya Mellanöstern" blir snabbt fullsatt. Alla får inte plats. Huvudpersonen är Asmaa Azaizeh, välkänd palestinsk författare, poet och journalist, som just blivit översatt till svenska med nya bok. Runt henne Kholod Saghir, svensk skribent och översättare och utrikeskorrespondenten Cecilia Uddén.
Det är initierade berättelse om Gaza, där 83% av civilbefolkningen nu har dödats. Ett område i Palestina, en overklig plats 7 km från Tel Aviv, som bara 1% av övriga palestinierna har besökt. Här har en hel generation levt i blockad. Där många journalister blivit måltavlor och dödats. "Det är svårt att vara objektiv. Man måste vara ärlig och sanningssägande, så gott det går". Panelen svarade på frågan om ordet folkmord stämmer. "Måste vi vänta tills varenda palestinier är död?"
Asmaa Azaizeh är född 1985 i Daburieh utanför Nasaret. Sedan debuten 2011 har hon kommit att bli en av det senaste decenniets mest framträdande palestinska poeter, både i hemlandet och internationellt. Hon arbetar också som journalist för palestinska tidningar, radio och tv. Hon utsågs 2012 till föreståndare för Mahmoud Darwish museet i Ramallah och driver ett palestinskt kulturcenter i hemstaden Haifa i Israel.
> Läs mer om boken och beställ på Budgetres Resebiblioteket
Cecilia Uddén har även kommit med ny bok: "Allt har en smak av aska".
”Det finns inga oskyldiga i Gaza!”, sa en israelisk väninna den 8 oktober 2023, dagen efter den värsta massakern på judar sedan Förintelsen. En tid senare sa den israeliske presidenten samma sak. Dessa ord blev ursäkten för ett chockerande brutalt och avhumaniserande krig."
> Läs mer och beställ på Resebiblioteket
Kontrasten var stor.
På DN:s scen berättade Johan Anderberg om nya boken Just don´t - om konsten att låta bli.
Om värdet av att låta bli, av att göra ingenting, av att ge upp.
Det låter märkligt. Att Världen blir bättre av att göra ingenting.
Men, i många fall har beslutsfattare och ledares tvångsmässiga uppvisning av handlingskraft fått irrationella eller rent av förödande konsekvenser. Krig har startats och oskyldiga människoliv har gått förlorade till förmån för enskilda individer eller stater, som en recensent i Aftonbladet skrev.
> Här hittar du artiklar av Johan Anderberg i SvD.
Hans tidigare bok Flocken, kan bli TV-serie. Den handlar om vägen fram till Sveriges hantering av coronapandemin.
Och så en bok om Europa. Inte att missa.
Reportern Staffan Heimerssons "Oj, oj Europa - en murvel upptäcker en kontinent" presenterades på en liten monterscen.
Det gick inte att låta bli att skriva en bok om världens mest intressanta och exotiska kontinent.
"Europa har för mycket av allting!" Bland annat 55 levande språk.
På en kort stund (som alla monterprogram föredömligt är på) fick vi mustiga och underhållande historier från boken.
Som avslutning, ett brandtal
om att "vi måste ta emot flyktingar av ren mänsklighet". Vi är redan blandade. London är världens mest blandade stad. Vi är mer européer idag än någonsin, men ej som före 1913 då vi reste utan pass. Om att EU fungerar bättre nu än tidigare. Om att Ryssland kan bli en lydstat under Kina. "USA uppfinner, kineserna tillverkar och Europa reglerar". Om att alla länder rustar - vad leder det till: Jo, krig.
Staffan har bott i många länder, och bor nu i Frankrike, säger han, av ren lättja.
Frankrike har 4 V: Vädret, har rätt temperatur. Vyerna, är alltid vackra. Vinet, är bra och billigt. Väluppfostrat folk, har bra stil, men är tråkiga.
DE TREVLIGASTE LÄNDERNA enlig Staffan Heimersson är
1. Filipinerna 2. Italien 3. Argentina 4. Danmark.
> Mer om boken på Resebiblioteket. Ett slags hyllning till denna så motsägelsefulla och innehållsrika kontinent, till maten, kulturen, historien och människorna.
Budgetres hann bara bevaka en del av mässan i år. Efter en heldag fanns njutningen i hela kroppen och tröttheten i benen.
Det finns så mycket att uppleva här.
Vi pratade med Wikipedia, förläggare, tidningsutgivare och andra. Många möten.
Vi snuddade vid tanken på hur det hade varit med finansiella muskler att kunna ställa ut själva och även om att vår månadstidning ReseMagazinet Extra kanske är för tråkig. Torr och saklig? Ibland saknar vi drama. Kanske ska vi släppa in mer kåseri igen?
Vi blev påverkade av ett program med Författarförbundet. Det är mycket hitte-på i världen idag.
Om detta fick vi veta mer om av Per Andersson, som skrivit boken om Jan Stenbeck, som blev uppmärksammad TV-serie.
Detta var en dramatisering av verkligheten. Ibland en fullständig hitte-på. Men visst var den bra - och nära sanningen.
Moderator här var namnen Per (J.) Andersson, som även är redaktör på resetidningen Vagabond.
Så blev det lite reseanknytning till slut också...
Vi ser fram emot nästa Bokmässa redan nu.
FAKTA
● 95 706 besökare ● 3750 programpunkter ● 775 utställare ● 3250 medverkande från 53 länder, varav 151 internationella författare
Bokmässan 2026 är 24–27 september. Tema: Folkbildning och Spel. Guest of honour – Québec.
MÅNADENS CITAT
”Att åka till Indien är verkligen roligt eftersom jag tror att kulturchock
inte är något man ska undvika. Kulturchock är en konstruktiv sak.
Det är växtvärken i ett bredare perspektiv och den bör kureras, men den bör inte undvikas.”
- Rick Steves, den kände amerikanska reseexperten på Europa, om favoritresmålet Indien.
MER: Frossa i reslust med Budgetres Miniguider Indien – kanske ditt bästa resmål.
TIPS: Hög tid att börja planera vinterresan till Indien. Alla tips och hjälp i våra guider.
"Smarta plånboken"
Månadens tips - Koll på AI
Visste du detta?
KOLL PÅ AI
ChatGPT, Google Gemini, Perplexity m.fl.
Har du koll? Vet du om hur man bluffar? Även med resor? Varningar. Kläm på gratis AI-kurs?
Mycket nytta för dig om AI finns på Budgetres. Spara respengar genom att veta mer.
> Budgetres/Resetjänster/Resekonomi/Smarta plånboken
MER: Budgetres - Resor och AI
SENASTE: Ett marknadsföringsföretag bestämde sig för att testa hur lätt AI kunde luras. De uppfann en falsk amerikansk stad som hette ”Snackachusetts”. Inom några dagar började AI-verktyg (inklusive Googles) beskriva den som om den vore verklig.
> Välj rätt reseexpert - Budgetres.se - Sök och Boka resor, MiniGuider, Restips, Resetjänster... Allt på ett strällle.
Undvik bankomatavgifter
Gör som turister från USA
Vi betalar alltid med ett kort utan avgifter och uttagsavgifter när vi reser.
När det gäller bankomatuttag, kan det ibland vara svårare. Många gånger tar lokala banker ut en avgift och det kan ta
tid att springa runt och leta efter en bankomat som är gratis.
I amerikanska resetidningar läser vi att turister från USA, sällan betalar kontant i Europa och behöver nästan aldrig göra bankomatuttag. Man betalar allt med kortet. Detta gäller bl.a. för resor till Sverige, Norge, Danmark, Storbritannien och även Italien. Det här kallar man "ett knep". Kort helt utan avgifter använder man helst.
Tänk också på att alltid betala i lokal valuta med ditt kort.
MER: Budgetres - Resetjänster/Reseekonomi - här får du även tips om bankkort utan avgifter
Google Maps kan vara opålitligt
Gör så här istället
Google Maps och Apple Maps är inte korrekta i Albanien, läser vi i resereportage av turister som hyrt bil där.
"Vi blev ombedda att köra rakt igenom cementmurar och ner i diken tack vare apparna."
Själva var vi förvånade nyligen när vi använde Google Map i Göteborg, där appen föreslog att vi skulle snedda olagligt i rondellerna! Det blev lite svårtolkat här och var.
Ofta får vi erfara att karttjänsten skickar resenärer på irrvägar eller onödiga omvägar.
Många gånger är det enklare och mer rätt att bara följa vägskyltarna.
Skall man ha bästa koll på resvägar, med alternativ och mer info, så gäller en bra kartbok. Oöverträffad.
Google Maps kan man slå på när det blir snårigt att hitta i tätbebyggelse till udda adresser.
> Läs mer om bra kartböcker på Budgetres Resebiblioteket.
TIPS: Det är ett nöje att fråga lokalbefolkningen om vägen. Läs om detta i Budgetres MiniGuide Mumbai som exempel.
BOKA RESAN PÅ BUDGETRES
Varför betala mer för samma sak?
Det finns ingen webbplats i världen som erbjuder de billigaste resebokningarna. Du måste jämföra priser.
Betala rätt pris för samma sak.
" Jag ser rutinmässigt skillnader på 10–20 % när jag söker på Trivago eller HotelsCombined, och ibland är det mer dramatiskt än så.
Jag bokade en gång ett hotell i Mexiko där priset på Booking.com bokstavligen var hälften av vad priset var på Hotels.com.
En annan gång kunde det dock gå åt motsatt håll. Man måste alltid jämföra priser och dessa webbplatser gör det enklare att göra det.
Samma hotell kommer att ha många olika priser"
- Cheapest destinations. Säger vad vi på Budgetres.se alltid påpekat.
Koll på läget
Vietnam - Kuba
Det mesta av det ris som kubaner får genom statliga ransoner är donationer från Vietnam
I en initierad artikel i The New York Times, får vi veta hur två liknande statsskick utvecklades olika med tiden.
Idag sker insamlingar av medel av vietnameser till Kuba, som tack för hjälpen från tidigare stöd.
Från ett privat initiativ, har en crowdfunding-kampanj för Kuba, ledd av Vietnams Röda Kors, samlat in mer än 13 miljoner dollar under den första veckan – långt mer än vad arrangörerna hade förväntat sig. Det är många små bidrag med mer än 1,7 miljoner donationer, mestadels från 38 cent (eller 10 000 dong) till 38 dollar.
Kuba har många gånger sneglat på Vietnams ekonomiska utveckling, men utan att våga pröva några av deras framgångsrika recept.
”De ville inte införa friheten att göra affärer”, sa Le Dang Doanh, tidigare chef för Vietnams centrala institut för ekonomisk förvaltning.
Vissa vietnamesiska kritiker på nätet, sägs det i artikeln, sa att det inte var meningsfullt att stödja ledare som har gjort det kubanska folket fattigt.
Båda länderna är mycket intressanta och fantastiska resmål. Vietnam har blivit ett av Sydostasiens mest omtyckta att besöka. Kuba är, trots bristande resurser, ett gästvänligt, vackert och oförglömligt resmål. Länder man vill återvändas till.
MER: Budgetres förbereder MiniGuider för båda länderna.
”Jag tycker synd om att människor på Kuba lider av ekonomiska svårigheter.
De är isolerade av sanktioner och deras ekonomi är avskuren från världen.
– Vietnam brukade vara så, men vi öppnade upp, och livet här är mycket bättre.”
> Lästips: Damien Cave, chef för Vietnam-byrån på The New York Times - Vietnamese Are Helping Cuba With 38-Cent Donations. A Lot of Them.
Albanien - åk hit innan alla gör det
I dag reser över elva miljoner turister till Albanien varje år.
Medelhavslandet med lägre priser, härliga stränder, fin natur och framförallt inte trångt ännu.
Snart kommer här att se ut som i Spanien eller Grekland.
Hög tid att boka för att uppleva landet innan charterturismen breder ut sig allt för mycket.
Här finns den Albanska Rivieran med kristallklart vatten, orörda stränder och pittoreska byar - Medelhavskusten som den en gång var.
Varför inte göra en kombo med näraliggande Montenegro?
> Guide
Så ser Hoi An ut under översvämningssäsongen
Vietnam Insider rapporterar med bilder hur det ser ut när årets översvämning drabbar världsarvsstaden.
När Budgetres besökte för ett antal år sedan, sa man till oss att berätta hur staden är drabbad och att uppmana vänner att åka hit innan det är för sent.
Idag kommer turister hit för att se eländet som en attraktion.
Tidningen skriver att den antika staden alltid har varit en vacker syn, men när regnperioden kommer förvandlas staden till ett magiskt underland.
En trend har blivit att vada på översvämmade gator och att hyra båtar för att åka runt och se och ta bilder.
> Läs och se bilderna här
Reseshoppen - Erbjudanden från våra partners
Budgetres.se är ideell och läsarstödd. När du handlar här kan vi få en liten provision, som går till våra utgivningskostnader.
● Resebiblioteket - ALLTID BOKREA.
För dig som vill veta ännu mer. Lägsta priser och största utbud här.
● Book Outlet. Sveriges största outlet på böcker.
Varför betala mer än nödvändigt? Pocket, läromedel, barnböcker. Kolla här.
● Readly. Prova nästan gratis.
Här får du chansen att prova på. Vagabond, Råd och Rön, ETC, Filter...
● Hotels.com, Booking.com, Trip.com, Hostelworld...
Boka hos den som är bäst vid varje tillfälle. Kolla och jämför på Budgetres Boka logi
STRAWBERRY JUST NU
Strawberry är hotell, restauranger och spa på över 225 platser i Norden
Boka in en skön natt nära dig och njut – till ett riktigt bra paketpris > MER
Passa på att utnyttja Högsterbjudanden.
Vi rekommenderar
BÄSTA BANKKORTET hemma och på resan
Inga valutapåslag, inga uttagsavgifter – och reseförsäkring ingår
> Läs mer här och beställ - du får en premie
MEST LÄSTA/ANVÄNDA på Budgetres i oktober
Läs ReseMagazinet och använd Budgetres.se MED STOR SKÄRM OCH UPPLEV SKILLNADEN
Under oktober månad, använde 51.5 % smartphone när de besökte Budgetres.se
Inte smart. De gick miste om mycket. Använd istället dator, platta (ca 47 %) ...
Du får enklare bokningar och bättre upplevelser med större skärm. Det blir SÅ mycket bättre.
Snabbtips: > Så här använder du våra MiniGuider
I NÄSTA NUMMER I DECEMBER:
Resan går vidare - västerut genom Europa. Den ultimata MiniGuiden för det ultimata resmålet. Sydostasien som förr...
Senaste numren - fullmatad läsning
Nr 284 Oktober 2025 Primavera l'hivern
Costa Rica eller Panama ● Test: Boka resan med AI ● Svårt att resa till USA ● Boktips: Nya Zeeland ● Pension utomlands ● Digitala nomader ● Caesarsallad ● Ljug på resan ● Santiago de Compostela överfullt ● Inblick: Bhutan
NYA NOTISER: Äntligen: Nya bilbatteriet. Brist på bläckfisk. Bästa botemedlet mot åksjuka. Res till Melilla nu. Snabbtåget
T-flight. Miljö: Glädjande nyheter. Indien + Kina. Länders säkerhet i jämförelse 2025.
Nr 283 September 2025 Ljusglimt i hösten
Resan fortsätter... Höga Kusten, Jämtland, Dalarna ● RESEPLANERAREN ● Ny MiniGuide: Grekland ● Casablanca ● Världens bästa stad att besöka ● Önskvärda sevärdheter ● Allt varmare värld ● Bästa hälsovården utomlands ● Värt att veta om kinamat - guide ● Månadens plånbokstips ● TV-tips "guldkorn"
NOTISER: Ryanair-nyheter. USA - notiser. Världsunikt: Resa för en hel stad. Svenska matpriser. Marijuana i hela stan.
Säg upp dig och res. Hutlösa laddpriser. Ryska turister. Bad i Italien.
> Fler nummer av ReseMagazinet hittar du här
ReseMagazinet Extra ges ut av BUDGETRES.se
Budgetres.se är en helt oberoende reseportal och jämförelsesajt
för dig som vill hitta rätt pris för resandet och som ger restips med budgetråd och inspiration.
ReseMagazinet för första gången?
Då kan du ha fått det genom ett tips från en resvän.
Utkommer 1 gång i månaden och är helt gratis.
Upphovsrätt. För frågor vid bokning och biljetter etc. hänvisas till respektive leverantörs kundservice.
Vi ansvarar ej för insänt material.
om oss | annonsera | press | ändra din mejl adress här | prenumerera
STÖD UNITED 24
Spanien har välkomnat 210 000 ukrainska flyktingar sedan krigets början, den tredje högsta siffran i Västeuropa efter Tyskland och Storbritannien.